Biodaudzveidība

sieviete sēž dabā

Ražojot dabiskos ādas kopšanas un farmaceitiskos līdzekļus, mēs izturamies saudzīgi pret zemes resursiem katrā ražošanas posmā – sākot jau ar iesētajām sēklām. Tā rīkojoties, mēs visā pasaulē sargājam biodaudzveidību un veicinām augsnes veselību.

Biodaudzveidība vajadzīga jaukai dzīvei uz zemes

ziedu vākšana

Kādēļ biodaudzveidība ir tik svarīga? Uz zemes visur ir liela dzīvības formu daudzveidība – no tādām ekosistēmām kā meži, pļavas un ezeri līdz pat augu un dzīvnieku sugām. Šī dažādo dzīvības formu sistēma ietekmē visu dzīvo uz mūsu planētas un ir ārkārtīgi jutīga. Tās līdzsvars nodrošina mūsu labklājību. Tādēļ mēs pieliekam lielas pūles, lai saglabātu, aizsargātu un vairotu bioloģisko daudzveidību.

Biodinamiskā audzēšana – veselīgs zemkopības veids

sieviete un ziedi

Viss, kas aug un zaļo mūsu dārzos, tiek audzēts atbilstoši biodinamiskās lauksaimniecības principiem. Saprotams, ka mēs nelietojam ķīmiskos mēslošanas līdzekļus vai pesticīdus. Uz saviem dārziem mēs lūkojamies kā uz ekosistēmām ar augsni, augiem un dzīvniekiem, kas mājo gan virs, gan zem zemes. Mēs vēlamies, lai šie organismi būtu veselīgi un līdzsvarā – tas ir vienīgais veids, kā nodrošināt, lai arī daba un cilvēki ir veselīgi. Mūsu dibinātāji palīdzēja ieviest dzīvē ideju par biodinamisko lauksaimniecību. Nu mēs palīdzam šo ilgtspējīgo zemkopības veidu ieviest saviem izejvielu sagādātājiem.

Viss dzīvais vienmēr tiecas pēc daudzveidības.

Ueli Hurters, biodinamiskais lauksaimnieks un “Weleda” Direktoru padomes loceklis

Biodinamiskās lauksaimniecības aizsākumi

1924. gadā vairāki zemnieki no Koberžices muižas Vroclavas tuvumā (mūsdienu Polijas) lūdza padomu vienam no Weleda dibinātājiem zinātniekam un filozofam Rūdolfam Šteineram. Zemnieki bija noraizējušies, jo bija ievērojami pasliktinājusies viņu izaudzētās ražas kvalitāte, augsnes auglīgums, kā arī augu un dzīvnieku veselība. Pēc zemnieku lūguma R. Šteiners nolasīja virkni lekciju par tematu “Lauksaimniecības labklājība”, ar to iezīmējot bioloģiskās lauksaimniecības aizsākumus.

mūsu dārzs

Mūsu apņemšanās gādāt par veselīgu augsni

roku augsnē

Weleda kolektīva apņemšanās nodrošināt ilgtspējību attiecas ne tikai uz augstas kvalitātes bioloģisku izejvielu iegūšanu vien. Mums rūp arī tas, kā tās tiek audzētas. Liela nozīme ir augsnei – tas ir priekšnosacījums veselīgai augu attīstībai. Mūsu dabiskās lauksaimniecības metodes augsni saglabā veselīgu, pilnu auglīgām trūdvielām, nodrošinot dzīves vidi milzum daudz labvēlīgiem organismiem, piemēram, sliekām. Tās augsni padara auglīgu, lai varētu zelt veselīgi augi. No tiem mēs ekstrahējam barojošas vielas, ko pievienot mūsu ražotajiem dabiskajiem ādas kopšanas līdzekļiem un zālēm.

Mūsu dārzi – ekosistēmas ar lielu biodaudzveidību

Weleda astoņi ārstniecības augu dārzi atrodas dažādos kontinentos, veidojot bioloģiskās daudzveidības kompleksus. Tur mēs audzējam veselīgus augus izmantošanai mūsu ražoto zāļu un dabisko kosmētisko līdzekļu sastāvā. Liekot lietā biodinamiskās lauksaimniecības principus, esam radījuši izturīgas ekosistēmas, kuras labi pārcieš karstumu, lietavas un sausumu un kurās var attīstīties bioloģiskā daudzveidība.

dārzs

Esam apņēmušies gādāt par sēklu daudzveidību

sēklas

Sēklām jānāk no dabiskā ceļā apputeksnētām auga drīksnām, tāpēc ka tikai no šādām sēklām iespējams atkārtoti izaudzēt augus ar vienādām īpašībām, tādām kā izturība. Mēs īstenojam savu sēklu stratēģiju, lai saglabātu bioloģisko daudzveidību un pasargātu dabisku izejvielu pastāvēšanu. Līdz ar šiem centieniem mēs atbalstām arī citas iniciatīvas, piemēram, Save our Seeds (“Glābiet mūsu sēklas”). Mēs esam vieni no Bioloģiski audzētas saulespuķu sēklas iniciatīvas (IBS – Initiative Bio-Saatgut Sonnenblumen) aizsācējiem. Šī pasākuma mērķis ir pavairot dabiskā ceļā apputeksnētas bioloģiskas sēklas no hibrīdu sēklām. Uzņēmums Weleda ir arī biedrības Hortus officinarum biedrs un līdzdibinātājs. Šī biedrība veicina ārstniecības augu biodinamisko audzēšanu un pavairošanu.

Mūsu rūpes par augiem – jūsu labbūtībai

Biodinamiskajā lauksaimniecībā liela nozīme ir kompostam, fermentētai nātru tējai un citiem līdzekļiem – tie nodrošina augsnes auglību. Mūsu mērķis augsnes kopšanā ir nevis to noplicināt, pārmērīgi izmantojot, bet gan aerēt un bagātināt ar dabiskām barības vielām. Augus mēs dabiski spēcinām un to izturību pret kaitēkļiem vairojam trijos veidos.

rags dārzā

Ar govs ragā noturētu silīcija dioksīdu

Tas ir rūpīgi jāsagatavo. Vispirms smalki samalts kvarcs, kas ir gaismu uzkrājošs minerāls, tiek iepildīts govs ragā un tad ierakts zemē, pakļaujot to saules un karstuma iedarbībai. Pēc tam mūsu dārznieki paņem nelielu daudzumu šī noturētā silīcija dioksīda un to vienmērīgi iemaisa ūdenī. Tad šis aktivētais pagatavojums tiek izsmidzināts uz augiem smalka aerosola veidā. Govs ragā noturētais silīcija dioksīds spēcina augus un stimulē to veselīgu attīstību – tāpat kā cilvēki mēdz ēst veselīgu uzturu, lai stiprinātu savu imūnsistēmu.

roku ar augsni

Ar kompostu

Kompostā viss gan beidzas, gan sākas no jauna. Itin viss, kas mūsu dārzos paliek pāri pēc dobju un lauku kopšanas un ražas novākšanas, atkal tiek likts lietā. Kompostēšana dārza atkritumus pārvērš par barības vielām bagātu humusu.

nātres

Ar fermentētu nātru tēju

Lai spēcinātu augus, savos dārzos mēs izmantojam sīkās nātres preparātu. Tas ir gan dabisks kaitēkļu atvairītājs, gan augu izcelsmes šķidrais mēslojums. Nātru tēja tiek gatavota, svaigas nātres iemērcot ūdenī, kur tām aptuveni divas nedēļas tiek ļauts fermentēties saules siltumā. Gatavais preparāts tiek atšķaidīts ar ūdeni un tad izsmidzināts uz augiem.